AEKΑΡΑ ΜΙΑ ΖΩΗ...ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΝΟΜΑΤΑ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΘΑ ΜΕΙΝΟΥΜΕ

AEKΑΡΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΝΟΜΑΤΑ..

Σάββατο, Απριλίου 04, 2015

ΣΚΟΡΑΡΕ ΚΑΙ ΠΑΛΙ Ο ΧΡΥΣΑΝΘΟΣ !!

Με ένα γκολ στις αρχές του κάθε ημιχρόνου, από τον Μακόλεϊ Κρισάντους, που ήταν και ο μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης, η ΑΕΚ έβαλε τις βάσεις και «κλείδωσε», αντίστοιχα, τη νίκη απέναντι στον Άλιμο. Ως κερασάκι στην... τούρτα ήρθε το γκολ του Ντάρκο Ζόριτς, στο 89'. Η Ένωση, παρά τις πολλές αλλαγές, έπαιξε κατά διαστήματα καλό και ορθολογικό ποδόσφαιρο, είχε μεγάλες ευκαιρίες για ένα μεγαλύτερο σκορ, αλλά στο τέλος πανηγύρισε μόνο τρία τέρματα. Ωστόσο, τα κέρδη από αυτό το ματς ήταν δύο. Η πρώτη «γεμάτη» εμφάνιση του Μακόλεϊ Κρισάντους, ο οποίος εκτός από τα 2 γκολ, βοήθησε πολύ στο επιθετικό παιχνίδι, έδωσε ασίστ, ενώ είχε ευκαιρία και για περισσότερα τέρμα. Όσο για το δεύτερο κέρδος; Η ήττα του Απόλλωνα από την Ερμιονίδα, που βάζει την ΑΕΚ με 10 βαθμούς στα play offs. Μάλιστα, η ήττα αυτή ήρθε να συνδυαστεί και με την ήττα της Παναχαϊκής, που αν είχε κερδίσει, θα ξεκινούσε με έναν πόντο. Τελικά και οι δύο βασικοί αντίπαλοι της Ένωσης θα αρχίσουν τους αγώνες κατάταξης, χωρίς βαθμούς.
Το ματς
Με πολλές αλλαγές στο βασικό σχήμα, αλλά χωρίς να χαλάσει η «χημεία» της ομάδας, απόρεια της εξαιρετικής δουλειάς που έχει γίνει φέτος στην ΑΕΚ, παρέταξε ο Τραϊανος Δέλλας την Ένωση, όπως άλλωστε είχε φανεί από την τελευταία προπόνηση πριν από το ματς με τον Άλιμο. Οι ποδοσφαιριστές του «Τράι» μπήκαν δυνατά και με το... καλημέρα άνοιξαν το σκορ με τον Κρισάντους. Στο 10' ο Νιγηριανός πήρε έτοιμο γκολ από τον Μπαρμπόσα και με κοντινό πλασέ έβαλε τις βάσεις για την 20η νίκη (υπάρχουν και δύο ακόμα άνευ αγώνα με τον Πανηλειακό) στην κανονική διάρκεια του φετινού πρωταθλήματος.
Εν συνεχεία η ΑΕΚ έδωσε βάση στην σωστή κυκλοφορία της μπάλας και αναπτύχθηκε κυρίως από τα άκρα, με τους Πλατέλλα και Μπαρμπόσα να παίρνουν πολλές προσπάθειες, που είτε γέμιζαν στην περιοχή, για να βρουν τον Κρισάντους, είτε με σουτ απειλούσαν την εστία του Σταυριανού. Μάλιστα, ο Πορτογάλος ήταν πρωταγωνιστής σε μία ακόμα πολύ καλή στιγμή της Ένωσης στο 28', όταν μετά από σέντρα του Μπακάκη, έκανε σουτ στην κίνηση, με τη μπάλα να φεύγει λίγο άουτ. Πρωταγωνιστής σε μία ακόμα ευκαιρία ήταν και ο Ζόριτς, όταν στις καθυστερήσεις του ματς και από κοντινή και πλάγια θέση, προσπάθησε να πλασάρει, όμως η μπάλα βρήκε σε πόδια και έφυγε κόρνερ.
Αντίθετα, η μοναδική φορά που ανησύχησε λίγο ο Καραγκιολίδης, ήταν προς το τέλος του πρώτου μέρους, όταν ο Παντελής έπιασε ένα δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, με τη μπάλα να βρίσκει στον Πεταυράκη, να αλλάζει πορεία, όμως ο γκολκίπερ της ΑΕΚ έπεσε σωστά και έδιωξε σε κόρνερ.
Το πήρε πάνω του
Ακόμα πιο δυνατά από το πρώτο μέρος μπήκε στην επανάληψη η ΑΕΚ και κατάφερε να «κλειδώσει» το ματς στο 48'. Πρωταγωνιστής και πάλι ο Κρισάντους. Ο Νιγηριανός φορ δέχθηκε την ψηλοκρεμαστεί πάσα του Πλατέλλα και με κεφαλιά-ψαράκι «κάρφωσε» τη μπάλα στα δίχτυα του Σταυριανού. Με τον Άλιμο πλέον να έχει ανοιχτεί, κυνηγώντας την μεγάλη ανατροπή για την παραμονή του στην κατηγορία, η Ένωση έβρισκε πολλούς χώρους και ακόμα πιο συχνά από το πρώτο ημίχρονο, έφτανε στα καρέ των φιλοξενούμενων.
Είχε πολύ μεγάλες ευκαιρίες με τους Πλατέλλα και Ζόριτς, με τον πρώτο μάλιστα στο 58' να κάνει τη χειρότερη επιλογή, όντας μόνος του απέναντι στον Σταυριανό και τον δεύτερο από το μισό μέτρο να στέλνει τη μπάλα στα χέρια του Μπαντίκου (αντικατέστησε τον τραυματια Σταυριανό), ενώ θα μπορούσε να είχε δημιουργήσει πολλές περισσότερες φάσεις, αν Μπαρμπόσα και Ζόριτς είχαν πιο καθαρό μυαλό στην τελική πάσα.
Η πίεση από τους παίκτες του Δέλλα δεν σταμάτησε και η ΑΕΚ έφτασε στο 76' πολύ κοντά σε ένα ακόμα γκολ. Ο Κορδέρο σέντραρε από αριστερά, ο Πλατέλλας έπιασε την κεφαλιά και αφού η μπάλα πρώτα «έγλειψε» το δοκάρι, έφυγε άουτ. Και αφού η Ένωση είδε τον Σαγανά να χάνει ένα λεπτό αργότερα μία πολύ καλή ευκαιρία, «απάντησε» άμεσα με τον ίδιο τρόπο. Όμορφος συνδυασμός ανάμεσα σε Πλατέλλα και Μπακάκη, ο δεύτερος πέρασε παράλληλη μπαλιά, αλλά ο Κρισάντους με προβολή δεν πρόλαβε να στείλει τη μπάλα στην κενή εστία του Μπαντίκου.
Και τελικά η πίεση έφερε αποτελέσματα, έστω και στο τέλος. Ο Δημήτρης Γροντής πέρασε κάθετη πάσα στον Ζόριτς και αυτός με ψύχραιμο διαγώνιο πλασέ έκανε το 3-0 στο 89', βάζοντας ένα... γλυκό τέλος στην περιπέτεια της ΑΕΚ, στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος. Στα τελευταία λεπτά του ματς, αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Παντελής και οι φιλοξενούμενοι έπαιξαν με παίκτη λιγότερο.
Οι συνθέσεις
AEK: Καραγκιολίδης, Μπακάκης, Λαμπρόπουλος, Τζανετόπουλος, Πεταυράκης, Γιόχανσον (64' Κορδέρο), Φαγιέ (69' Γροντής), Πλατέλλας, Ζόριτς, Μπαρμπόσα, Κρισάντους (84' Αραβίδης)

Δεν υπάρχουν σχόλια:

ΟΤΙ ΘΕΛΕΤΕ ΕΔΩ....

ΑΕΚ Σ ΑΓΑΠΩ !!

Ο ΝΤΕΜΗΣ ΦΩΝΑΖΕΙ ΑΕΚ..ΟΛΕ..

ΚΙΤΡΙΝΟΜΑΥΡΑ ΣΥΝΘΗΜΑΤΑ !!

AEK-QPR 3-0 ΓΙΑ ΝΑ ΘΥΜΟΥΝΤΑΙ ΟΙ ΠΑΛΙΟΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΑΘΑΙΝΟΥΝ ΟΙ ΝΕΩΤΕΡΟΙ..

O NTEMHΣ ΣΦΥΡΑΕΙ ΑΕΚ !!

ΜΙΑ ΑΓΑΠΗ ΕΧΩ ΣΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ...

ΑΓΙΑ ΣΟΦΙΑ..ΤΟ ΜΕΓΑ ΜΟΝΑΣΤΗΡΙ..

ΑΓΙΑ  ΣΟΦΙΑ..ΤΟ ΜΕΓΑ ΜΟΝΑΣΤΗΡΙ..
29 MAIOY 1453 ΚΩΝ-ΠΟΛΗ - 20-7-1974 ΚΥΠΡΟΣ ΜΕΡΕΣ ΜΝΗΝΗΣ ΚΑΙ ΙΣΤΟΡΙΑΣ..ΔΕΝ ΞΕΧΝΩ..!!

ANΤΩΝΗΣ ΚΑΙ ΑΝΤΩΝΙΑ ΟΙ ΦΑΝΑΤΙΚΟΙ ΑΕΚΤΖΗΔΕΣ

ΕΔΩ Ο ΝΤΕΜΗΣ..ΛΕΕΙ ΑΕΚ !!

ΜΙΑ ΙΣΤΟΡΙΚΗ ΜΠΛΟΥΖΑ THΣ ΑΕΚΑΡΑΣ ΜΑΣ.....

ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΤΗΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑΣ Ο ΣΤΑΜΑΤΗΣ ΑΠΕΡΓΗΣ ΕΝΑΣ ΑΓΝΟΣ ΦΙΛΑΘΛΟΣ ΑΠΟ ΑΘΗΝΑ ΚΑΙ ΦΙΛΟΣ ΤΟΥ ΣΥΝΔ.

ΣΤΟ  ΚΕΝΤΡΟ ΤΗΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑΣ Ο ΣΤΑΜΑΤΗΣ ΑΠΕΡΓΗΣ ΕΝΑΣ ΑΓΝΟΣ ΦΙΛΑΘΛΟΣ ΑΠΟ ΑΘΗΝΑ  ΚΑΙ ΦΙΛΟΣ ΤΟΥ ΣΥΝΔ.
ΔΕΞΙΑ ..ΤΑΚΗΣ ΚΑΣΠΑΡΗΣ ΚΑΙ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΚΩΣΤΑΣ ΧΑΤΖΗΚΩΣΤΑΣ

MIA AΠΟ ΤΙΣ ΜΠΛΟΥΖΕΣ ΜΑΣ..

Η ΚΛΑΣΙΚΗ ΜΑΣ...

ΤΑ ΦΙΛΑΡΑΚΙΑ ΜΑΣ..

AΛΛΗ ΜΙΑ ΜΠΛΟΥΖΑ ΜΑΣ..

Η ΟΠΑΔΙΚΗ...ΜΑΥΡΗ Ή ΚΙΤΡΙΝΗ ΚΑΙ ΜΕ ΣΧΕΔΙΑ ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΑ..

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ..VIDEO ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗΜΕΝΗ ΜΑΣ ΟΜΑΔΑ

ΔΙΑΦΟΡΑ VIDEO ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΑΞΕΧΑΣΤΑ ΠΑΙΓΝΙΔΙΑ..ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗΜΕΝΗ ΜΑΣ ΟΜΑΔΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΤΕ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΣΑΣ..

Η ΒΑΣΙΛΙΣΣΑ !!

AEKΑΡΑ MIA ZΩΗ..

Η ΝΕΑ ΜΑΣ ΜΠΛΟΥΖΑ..ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ ΣΤΟ BLOG ΜΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΤΗΣ..!! ΣΤΕΛΛΟΥΜΕ ΠΑΝΤΟΥ..

ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΜΕΓΕΘΗ( ΚΑΙ ΠΑΙΔΙΚΑ ) ΚΑΙ ΣΕ ΦΟΥΤΕΡ..