AEKΑΡΑ ΜΙΑ ΖΩΗ...ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΝΟΜΑΤΑ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΘΑ ΜΕΙΝΟΥΜΕ

AEKΑΡΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΝΟΜΑΤΑ..

Τρίτη, Μαΐου 05, 2015

ΝΙΚΗ ΧΩΡΙΣ ΘΕΑΜΑ ..ΑΛΛΑ ΕΙΧΑΜΕ ΑΡΑΒΑ !!

Νίκη που θα συνδυαζόταν και με καλή εμφάνιση, προκειμένου οι ποδοσφαιριστές του Τραϊανού Δέλλα να… διασκεδάσουν τις εντυπώσεις, μετά την ήττα από τον Ηρακλή, έψαχνε η ΑΕΚ στο κεκλεισμένων των θυρών παιχνίδι με την Παναχαϊκή. Τελικά, κράτησε μόνο το πρώτο… σκέλος. Τη νίκη. Χάρις σε δύο γκολ του Χρήστου Αραβίδη (4’ και 68’) και ένα του Μπακάκη στις καθυστερήσεις, κέρδισε τους «Πατρινούς» με 3-0 και διατηρήθηκε στην κορυφή της ειδικής βαθμολογίας των playoffs. Ωστόσο, εκτός από τη νίκη, στην ΑΕΚ θα πρέπει να κρατήσουν και την εμφάνιση, η οποία για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι ήταν προβληματική. Παρά το αποτέλεσμα, οι περισσότεροι ποδοσφαιριστές του δικεφάλου έμειναν στα… ρηχά, με μοναδικό πραγματικό διακριθέντα και πάλι τον Χρήστο Αραβίδη.
Το ματς
Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ξεκίνησε το ματς για την ΑΕΚ, καθώς μόλις στο 4’ ο Πλατέλλας ανατράπηκε από τον Κάργα μέσα στην περιοχή και ο Χρήστος Αραβίδης μετέτρεψε το πέναλτι σε γκολ. Το γρήγορο αυτό τέρμα έδειξε αρχικά να απελευθερώνει τους ποδοσφαιριστές της ΑΕΚ όπου μέχρι το 20 λεπτό είχαν την απόλυτη κατοχή της μπάλας (έφτασε μέχρι το 65%) και πατούσαν σχετικά εύκολα την αντίπαλη περιοχή, χωρίς ωστόσο να κάνουν τη μεγάλη φάση. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, η Παναχαϊκή άρχισε δειλά δειλά να… ξεμυτίζει και να πιέζει την ΑΕΚ πιο ψηλά. Κάτι που δημιούργησε αρκετά προβλήματα στην ανάπτυξη της Ένωσης. Πολλά λάθη από τους παίκτες του Δέλλα που έδιναν στους φιλοξενούμενους την ευκαιρία να έρθουν αρκετές φορές απέναντι από τον Ανέστη. Μάλιστα, είχαν και τρεις πολύ σημαντικές φάσεις, που ευτυχώς πέρασαν ανεκμετάλλευτες.
Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία ήταν στο 30’ όταν ο Μαρουκάκης βρέθηκε απέναντι από τον Ανέστη, αλλά προσπάθησε να τον κρεμάσει, με τον γκολκίπερ της ΑΕΚ τελικά να διώχνει με τα πόδια, ενώ στο 37’ και μετά από μακρινό συρτό φάουλ, η μπάλα πέρασε από πολλά σώματα, με τον Γκαντιαγκά τελευταία στιγμή να μην προλαβαίνει να σουτάρει προ κενής εστίας. Όσο για τη μεγαλύτερη ήταν στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, όπου το σουτ του Μπουντόπουλου σταμάτησε στο κάθετο δοκάρι και έφυγε άουτ.
Αντίθετα, η ΑΕΚ εκτός από το γκολ που της έδωσε το προβάδισμα, ως μεγαλύτερη φάση είχε το σουτ του Πλατέλλα στο 45’ που πέρασε ελάχιστα άουτ, αλλά και το γυριστό του Κρισάντους, ένα λεπτό νωρίτερα, που έφυγε ψηλά πάνω από το δοκάρι του Γεωργακόπουλου. Μάλιστα, το γεγονός πως η Ένωση δεν είχε (τουλάχιστον) ανάλογες… απαντήσεις για τις φάσεις της Παναχαϊκής, εξόργισε τον Δέλλα που φώναζε συνεχώς από τον πάγκο, κυρίως για να «ξυπνήσουν» οι ποδοσφαιριστές του, βλέποντας τους αντιπάλους να παίζουν αρκετά δυνατά και να μπαίνουν πιο μαχητικά σε όλες τις φάσεις.
Καθάρισε ο «Άραβας»
Στο δεύτερο μέρος η ΑΕΚ μπήκε και πάλι δυνατά και στο 48’ έφτασε κοντά σε ένα δεύτερο γκολ, μετά από παράλληλη πάσα του Κρισάντους, που όμως ήταν λίγο πιο δυνατή για να την προλάβει ο Αραβίδης και να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα. Ωστόσο, στο δυνατό παιχνίδι της Παναχαϊκής η Ένωση δεν είχε βρει αντίδοτο. Με τον Μπαρμπόσα και τον Πλατέλλα να μην δίνουν βοήθειες στο δημιουργικό παιχνίδι και τον Αραβίδη να είναι ο μοναδικός που έτρεχε για όλους στην επίθεση (ο Κρισάντους και πάλι πολύ μόνος στον κορυφή), η ΑΕΚ ήταν πολύ προβλέψιμη επιθετικά.
Αυτό έδωσε στην Παναχαϊκή το δικαίωμα να πάρει αρκετά μέτρα στο γήπεδο και κυρίως με τον Στεργίδη από δεξιά να πατάει εύκολα την περιοχή του Ανέστη και να δημιουργεί φάσεις. Ευτυχώς ο Γιόχανσον, στο δεύτερο μέρος, ανέβασε αισθητά την αποδόσή του και έδωσε βοήθειες στο ανασταλτικό κομμάτι, κάτι που βοήθησε αρκετά στην αναχαίτιση των περισσοτέρων αντεπιθέσεων των φιλοξενούμενων. Ο Δελλας αντέδρασε από τον πάγκο και έβαλε στο γήπεδο τον Σοϊλέδη, ως αριστερό χαφ-εξτρέμ, περνώντας τον Αραβίδη στην κορυφή και τον Κρισάντους στον πάγκο. Και ένα λεπτό αργότερα η ΑΕΚ «κλείδωσε» το ματς και πάλι με τον Αραβίδη. Με απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 68’ έστειλε τη μπάλα στην δεξιά γωνία του Γεωργακόπουλου.
Κάπου εκεί κρίθηκε και το παιχνίδι, αφού στη συνέχεια η Παναχαϊκή ανοίχτηκε και έδωσε πολλούς χώρους στην ΑΕΚ, η οποία είχε την ευκαιρία να πετύχει και άλλα τέρματα. Είχε μία μεγάλη φάση στο 81’ όπου η κεφαλιά του Γιόχανσον (μετά από κόρνερ) πέρασε λίγο άουτ, αλλά και ένα εξαιρετικό σουτ του Ανάκογλου στο 82’ που έδιωξε πολύ δύσκολα ο Γεωργακόπουλος σε κόρνερ. Ωστόσο, οι μεγαλύτερες ευκαιρίες ήρθαν στο 87’ όταν ο Τζανετόπουλος πλάσαρε από το ύψος του πέναλτι, με τη μπάλα να καταλήγει στο δοκάρι και έβα λεπτό αργότερα η κεφαλιά του Αραβίδη, κινήθηκε σχεδόν παράλληλα με τη γραμμή του τέρματος, χωρίς όμως να καταλήξει στα δίχτυα.
Ό,τι όμως δεν κατάφεραν οι προηγούμενοι το πέτυχε ο ανεβασμένος στο δεύτερο μέρος,  Μιχάλης Μπακάκης στις καθυστερήσεις του αγώνα. Με ένα ασύλληπτο και άπιαστο βολέ έξω από την περιοχή, κάρφωσε τη μπάλα στον ουρανό των διχτύων του Γεωργακόπουλου και ανέβασε και άλλο τον δείκτη του σκορ, δίνοντας διστάσεις θριάμβου στη νίκη, παρά την κακή αγωνιστική ημέρα της ΑΕΚ.
Οι συνθέσεις:
AEK: Ανέστης, Μπακάκης, Τζανετόπουλος, Κολοβέτσιος, Πεταυράκης, Γιόχανσον, Ανάκογλου (88' Φαγέ), Πλατέλλας (82' Λαμπρόπουλος), Μπαρμπόσα, Αραβίδης, Κρισάντους (66' Σοϊλέδης)

Δεν υπάρχουν σχόλια:

ΟΤΙ ΘΕΛΕΤΕ ΕΔΩ....

ΑΕΚ Σ ΑΓΑΠΩ !!

Ο ΝΤΕΜΗΣ ΦΩΝΑΖΕΙ ΑΕΚ..ΟΛΕ..

ΚΙΤΡΙΝΟΜΑΥΡΑ ΣΥΝΘΗΜΑΤΑ !!

AEK-QPR 3-0 ΓΙΑ ΝΑ ΘΥΜΟΥΝΤΑΙ ΟΙ ΠΑΛΙΟΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΑΘΑΙΝΟΥΝ ΟΙ ΝΕΩΤΕΡΟΙ..

O NTEMHΣ ΣΦΥΡΑΕΙ ΑΕΚ !!

ΜΙΑ ΑΓΑΠΗ ΕΧΩ ΣΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ...

ΑΓΙΑ ΣΟΦΙΑ..ΤΟ ΜΕΓΑ ΜΟΝΑΣΤΗΡΙ..

ΑΓΙΑ  ΣΟΦΙΑ..ΤΟ ΜΕΓΑ ΜΟΝΑΣΤΗΡΙ..
29 MAIOY 1453 ΚΩΝ-ΠΟΛΗ - 20-7-1974 ΚΥΠΡΟΣ ΜΕΡΕΣ ΜΝΗΝΗΣ ΚΑΙ ΙΣΤΟΡΙΑΣ..ΔΕΝ ΞΕΧΝΩ..!!

ANΤΩΝΗΣ ΚΑΙ ΑΝΤΩΝΙΑ ΟΙ ΦΑΝΑΤΙΚΟΙ ΑΕΚΤΖΗΔΕΣ

ΕΔΩ Ο ΝΤΕΜΗΣ..ΛΕΕΙ ΑΕΚ !!

ΜΙΑ ΙΣΤΟΡΙΚΗ ΜΠΛΟΥΖΑ THΣ ΑΕΚΑΡΑΣ ΜΑΣ.....

ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΤΗΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑΣ Ο ΣΤΑΜΑΤΗΣ ΑΠΕΡΓΗΣ ΕΝΑΣ ΑΓΝΟΣ ΦΙΛΑΘΛΟΣ ΑΠΟ ΑΘΗΝΑ ΚΑΙ ΦΙΛΟΣ ΤΟΥ ΣΥΝΔ.

ΣΤΟ  ΚΕΝΤΡΟ ΤΗΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑΣ Ο ΣΤΑΜΑΤΗΣ ΑΠΕΡΓΗΣ ΕΝΑΣ ΑΓΝΟΣ ΦΙΛΑΘΛΟΣ ΑΠΟ ΑΘΗΝΑ  ΚΑΙ ΦΙΛΟΣ ΤΟΥ ΣΥΝΔ.
ΔΕΞΙΑ ..ΤΑΚΗΣ ΚΑΣΠΑΡΗΣ ΚΑΙ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΚΩΣΤΑΣ ΧΑΤΖΗΚΩΣΤΑΣ

MIA AΠΟ ΤΙΣ ΜΠΛΟΥΖΕΣ ΜΑΣ..

Η ΚΛΑΣΙΚΗ ΜΑΣ...

ΤΑ ΦΙΛΑΡΑΚΙΑ ΜΑΣ..

AΛΛΗ ΜΙΑ ΜΠΛΟΥΖΑ ΜΑΣ..

Η ΟΠΑΔΙΚΗ...ΜΑΥΡΗ Ή ΚΙΤΡΙΝΗ ΚΑΙ ΜΕ ΣΧΕΔΙΑ ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΑ..

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ..VIDEO ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗΜΕΝΗ ΜΑΣ ΟΜΑΔΑ

ΔΙΑΦΟΡΑ VIDEO ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΑΞΕΧΑΣΤΑ ΠΑΙΓΝΙΔΙΑ..ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗΜΕΝΗ ΜΑΣ ΟΜΑΔΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΤΕ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΣΑΣ..

Η ΒΑΣΙΛΙΣΣΑ !!

AEKΑΡΑ MIA ZΩΗ..

Η ΝΕΑ ΜΑΣ ΜΠΛΟΥΖΑ..ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ ΣΤΟ BLOG ΜΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΤΗΣ..!! ΣΤΕΛΛΟΥΜΕ ΠΑΝΤΟΥ..

ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΜΕΓΕΘΗ( ΚΑΙ ΠΑΙΔΙΚΑ ) ΚΑΙ ΣΕ ΦΟΥΤΕΡ..