AEKΑΡΑ ΜΙΑ ΖΩΗ...ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΝΟΜΑΤΑ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΘΑ ΜΕΙΝΟΥΜΕ

AEKΑΡΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΝΟΜΑΤΑ..

Πέμπτη, Μαΐου 14, 2015

NIKH XΩΡΙΣ ΘΕΑΜΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ..ΑΛΛΑ ΜΕ ΑΝΕΣΤΗ !!

Για ένα ακόμα παιχνίδι η ΑΕΚ έβγαλε μόνο ψυχή στο γήπεδο. Και με την διαφορά ποιότητας που υπάρχει με τους αντιπάλους της, αυτή στάθηκε ικανή να της χαρίσει τη νίκη, χάρις σε μία προσωπική προσπάθεια και γκολάρα του Πλατέλλα στο 42’. Η Ένωση άντεξε το «ξύλο» των αντιπάλων της, ο διαιτητής το άφησε χωρίς να το… τιμωρήσει και έχοντας τον Γιάννη Ανέστη σε εξαιρετική ημέρα, καάφερε να κρατήσει το 1-0 του πρώτου ημιχρόνου, ως το τέλος και να διατηρηθεί μόνη της στην κορυφή της βαθμολογίας των playoffs, μετά την ήττα του Ηρακλή. Ωστόσο, για ένα ακόμα παιχνίδι, η ΑΕΚ παρουσίασε τα ίδια προβλήματα. Αν και στο πρώτο ημίχρονο ήταν κάπως βελτιωμένη, συγκριτικά με τα προηγούμενα παιχνίδια, η γεύση που έμεινε στο τέλος, ήταν ίδια. Μεγάλα προβλήματα στην κυκλοφορία της μπάλας, την σωστή ανάπτυξη και την τελική προσπάθεια, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο εμφανίστηκε και η κακή νοοτροπία στις στημένες φάσεις. Παράλληλα, για πρώτη φορά τη φετινή περίοδο, η ΑΕΚ έδωσε χώρο στον αντίπαλό της 9στο δεύτερο ημίχρονο), ένα «πείραμα» που δεν απέδωσε, αφού η ομάδα δεν έβγαλε ούτε μία σωστή αντεπίθεση. Χαρακτηριστικό πως υπάρχει μόλις μία καταγεγραμμένη τελική προσπάθεια σε όλο το 45λεπτο. Αντίθετα, η Λάρισα προσπάθησε να εκμεταλλευτεί τον χώρο που της δόθηκε και έφτασε πολλές φορές κοντά σε ένα τέρμα.
Το ματς
Με την ίδια ενδεκάδα που ξεκίνησε το παιχνίδι απέναντι στον Απόλλωνα, παρέταξε ο Τραϊανός Δέλλας την ΑΕΚ, θέλοντας με αυτόν τον τρόπο να δείξει εμπιστοσύνη στους παίκτες του και αυτοί με τη σειρά τους να τον βγάλουν… ασπροπρόσωπο. Και η αλήθεια είναι πως η εικόνα της ομάδας, αλλά και μεμονωμένα του κάθε ποδοσφαιριστή, ήταν σαφώς καλύτερη και ιδιαίτερα σε σύγκριση με το πρώτο μέρος του αγώνα του περασμένου Σαββάτου.
Ωστόσο, για ένα ακόμα παιχνίδι παρουσιάστηκε το ίδιο πρόβλημα με αυτό που βλέπουμε από τον επαναληπτικό με τον Ολυμπιακό και μετά τον τραυματισμό του Πέτρου Μάνταλου. Η ΑΕΚ έχει συντριπτική κατοχή της μπάλας, έναντι του αντιπάλου της, ωστόσο στην τελική προσπάθεια παρουσιάζει σοβαρό πρόβλημα. Είναι χαρακτηριστικό πως στο 30’ η Ένωση είχε 69% κατοχής και δεν είχε κάνει κάποια μεγάλη φάση. Αντίθετα, η Λάρισα έφτασε πολύ κοντά στο γκολ στο 22’ όταν ο Δεληζήσης από το ύψος της μικρής περιοχής, έπιασε ένα σουτ, με τη μπάλα να φεύγει λίγο άουτ.
Βεβαίως, δύο λεπτά αργότερα από την παραπάνω φάση, ένας ακόμα διαιτητής, για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι, δεν είδε καθαρή ανατροπή σε ποδοσφαιριστή της ΑΕΚ. Αυτή τη φορά ήταν ο Λαμπρόπουλος, ο οποίος σε προσπάθεια του να πάρει την κεφαλιά μέσα στην περιοχή της Λάρισας, δέχτηκε χτύπημα από τον Μελισσά, αλλά ο Κουτσιάφτης έδειξε να συνεχιστεί η φάση.
Με την Ένωση πάντως να είναι βελτιωμένη στην ανασταλτική της λειτουργία και χωρίς να δίνει χώρους στους αντιπάλους, κυκλοφορούσε υπομονετικά τη μπάλα και προσπαθούσε να φτάσει σε ένα γκολ. Πρώτη καλή στιγμή ήρθε στο 37’ όταν το σουτ του Ανάκογλου κόντραρε σε αμυνόμενους, με τη μπάλα να φεύγει άουτ. Αντίθετα, στο 42’ οι κόντρες ευνόησαν την ΑΕΚ και τον Πλατέλλα. Ο βραχύσωμος άσος της Ένωσης, έγινε αποδέκτης της μπάλας έξω από την περιοχή και με ένα… ξερό, «κάρφωσε» τη μπάλα στα δίχτυα του Αποστολίδη.
Αξίζει να σημειωθεί πως υπήρχε μία 4λεπτη περίπου διακοπή στο πρώτο μέρος, εξαιτίας αντικειμένων που έπεφταν από την εξέδρα των οπαδών της Λάρισας, στους ποδοσφαιριστές της ΑΕΚ.
Προβλημάτισε ξανά
Και ενώ θα πίστευε κανείς πως η ΑΕΚ, με το υπερ της σκορ, θα έβγαινε στο γήπεδο για να «καθαρίσει» το ματς, παρουσίασε την ίδια προβληματική εικόνα που είχε και στο πρώτο μέρος του αγώνα με τον Απόλλωνα. Μάλιστα, έδειξε να έχει πολύ σοβαρό θέμα στις στημένες φάσεις, εκεί όπου οι γηπεδούχοι έκαναν… πάρτι στα καρέ της Ένωσης και αν δεν ήταν ο Ανέστης σε πολύ καλή ημέρα, η ισοφάριση θα είχε έρθει πολύ νωρίς.
Ο γκολκίπερ της ΑΕΚ φώναξε «παρών» τουλάχιστον σε τρεις φάσεις. Στο 48’ σε κεφαλιά του Πινδώνη, από το ύψος του πέναλτι, έπεσε στη γώνια του και έδιωξε σε κόρνερ, ενώ νικητής βγήκε και πάλι με τον ίδιο αντίπαλο, σε φάση του 65’, όταν με κοντινό πλασέ εν κινήσει, τεντώθηκε στη γωνία του και κράτησε το μηδέν. Οσο για την τρίτη σημαντική επέμβαση του γκολκίπερ της ΑΕΚ, ήταν στο 73’ μετά από διαγώνιο ψηλοκρεμαστό σουτ του Γιάντση, που πήδηξε στο «γάμα» του και απομάκρυνε τον κίνδυνο.
Κίνδυνος υπήρχε και σε κάθε στημένη φάση της Λάρισας, με τους αμυντικούς της ΑΕΚ να μην αντιδρούν σωστά και να δίνουν την ευκαιρία στους αντιπάλους τους να απειλούν την εστία του Ανέστη. Ωστόσο, δεν ήταν μόνο αυτό. Η Ένωση έδειξε να έχει προβλήματα και στην σωστή κυκλοφορία της μπάλας, με αποτέλεσμα να μην μπορεί να πατήσει την αντίπαλη περιοχή. Ο Δέλλας προσπάθησε να αλλάξει λίγο τα πράγματα μέσα στο γήπεδο. Έβγαλε τον Μπαρμπόσα, πέρασε τον Κρισάντους στην κορυφή και πέρασε τον Αραβίδη στα άκρα.
Η κατάσταση δεν διορθώθηκε. Στη συνέχεια ανέβασε τον Μπακάκη στα χαφ, έβγαλε τον Πλατέλλα και χρησιμοποίησε τον Γεωργέα στην άμυνα. Ούτε τότε άλλαξε η εικόνα. Όπως δεν άλλαξε και στα τελευταία λεπτά με την είσοδο του Γροντή. Και τελικά το δεύτερο 45λεπτο ολοκληρώθηκε χωρίς καμία καταγεγραμμένη φάση για την ΑΕΚ, η οποία ωστόσο κατάφερε να πάρει τη νίκη, να εκμεταλλευτεί την ήττα του Ηρακλή και πλέον να είναι μόνη πρώτη στην ειδική βαθμολογία των playoffs.
 Οι συνθέσεις:
Λάρισα: Αποστολίδης, Σαρακατσάνος, Δεληζήσης, Μελισσάς, Κοντοδήμος (45+3 Πινδώνης), Νεμπεγλέρας, Μπανούσης (83’ Ρίστοβιτς), Σερζίνιο (72’ Γιάντσης), Ν’Γκουεσάν, Ζόνε, Ντα Σίλβα
ΑΕΚ: Ανέστης, Μπακάκης (85’ Γροντής), Σοϊλέδης, Κολοβέτσιος, Λαμπρόπουλος, Τζανετόπουλος, Γιόχανσον, Ανάκογλου, Πλατέλλας (70’ Γεωργέας), Μπαρμπόσα (59’ Κρισάντους), Αραβίδης

Δεν υπάρχουν σχόλια:

ΟΤΙ ΘΕΛΕΤΕ ΕΔΩ....

ΑΕΚ Σ ΑΓΑΠΩ !!

Ο ΝΤΕΜΗΣ ΦΩΝΑΖΕΙ ΑΕΚ..ΟΛΕ..

ΚΙΤΡΙΝΟΜΑΥΡΑ ΣΥΝΘΗΜΑΤΑ !!

AEK-QPR 3-0 ΓΙΑ ΝΑ ΘΥΜΟΥΝΤΑΙ ΟΙ ΠΑΛΙΟΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΑΘΑΙΝΟΥΝ ΟΙ ΝΕΩΤΕΡΟΙ..

O NTEMHΣ ΣΦΥΡΑΕΙ ΑΕΚ !!

ΜΙΑ ΑΓΑΠΗ ΕΧΩ ΣΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ...

ΑΓΙΑ ΣΟΦΙΑ..ΤΟ ΜΕΓΑ ΜΟΝΑΣΤΗΡΙ..

ΑΓΙΑ  ΣΟΦΙΑ..ΤΟ ΜΕΓΑ ΜΟΝΑΣΤΗΡΙ..
29 MAIOY 1453 ΚΩΝ-ΠΟΛΗ - 20-7-1974 ΚΥΠΡΟΣ ΜΕΡΕΣ ΜΝΗΝΗΣ ΚΑΙ ΙΣΤΟΡΙΑΣ..ΔΕΝ ΞΕΧΝΩ..!!

ANΤΩΝΗΣ ΚΑΙ ΑΝΤΩΝΙΑ ΟΙ ΦΑΝΑΤΙΚΟΙ ΑΕΚΤΖΗΔΕΣ

ΕΔΩ Ο ΝΤΕΜΗΣ..ΛΕΕΙ ΑΕΚ !!

ΜΙΑ ΙΣΤΟΡΙΚΗ ΜΠΛΟΥΖΑ THΣ ΑΕΚΑΡΑΣ ΜΑΣ.....

ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΤΗΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑΣ Ο ΣΤΑΜΑΤΗΣ ΑΠΕΡΓΗΣ ΕΝΑΣ ΑΓΝΟΣ ΦΙΛΑΘΛΟΣ ΑΠΟ ΑΘΗΝΑ ΚΑΙ ΦΙΛΟΣ ΤΟΥ ΣΥΝΔ.

ΣΤΟ  ΚΕΝΤΡΟ ΤΗΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑΣ Ο ΣΤΑΜΑΤΗΣ ΑΠΕΡΓΗΣ ΕΝΑΣ ΑΓΝΟΣ ΦΙΛΑΘΛΟΣ ΑΠΟ ΑΘΗΝΑ  ΚΑΙ ΦΙΛΟΣ ΤΟΥ ΣΥΝΔ.
ΔΕΞΙΑ ..ΤΑΚΗΣ ΚΑΣΠΑΡΗΣ ΚΑΙ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΚΩΣΤΑΣ ΧΑΤΖΗΚΩΣΤΑΣ

MIA AΠΟ ΤΙΣ ΜΠΛΟΥΖΕΣ ΜΑΣ..

Η ΚΛΑΣΙΚΗ ΜΑΣ...

ΤΑ ΦΙΛΑΡΑΚΙΑ ΜΑΣ..

AΛΛΗ ΜΙΑ ΜΠΛΟΥΖΑ ΜΑΣ..

Η ΟΠΑΔΙΚΗ...ΜΑΥΡΗ Ή ΚΙΤΡΙΝΗ ΚΑΙ ΜΕ ΣΧΕΔΙΑ ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΑ..

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ..VIDEO ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗΜΕΝΗ ΜΑΣ ΟΜΑΔΑ

ΔΙΑΦΟΡΑ VIDEO ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΑΞΕΧΑΣΤΑ ΠΑΙΓΝΙΔΙΑ..ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗΜΕΝΗ ΜΑΣ ΟΜΑΔΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΤΕ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΣΑΣ..

Η ΒΑΣΙΛΙΣΣΑ !!

AEKΑΡΑ MIA ZΩΗ..

Η ΝΕΑ ΜΑΣ ΜΠΛΟΥΖΑ..ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ ΣΤΟ BLOG ΜΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΤΗΣ..!! ΣΤΕΛΛΟΥΜΕ ΠΑΝΤΟΥ..

ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΜΕΓΕΘΗ( ΚΑΙ ΠΑΙΔΙΚΑ ) ΚΑΙ ΣΕ ΦΟΥΤΕΡ..