AEKΑΡΑ ΜΙΑ ΖΩΗ...ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΝΟΜΑΤΑ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΘΑ ΜΕΙΝΟΥΜΕ

AEKΑΡΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΝΟΜΑΤΑ..

Τετάρτη, Σεπτεμβρίου 23, 2015

ΤΑ ΣΦΗΝΑΚΙΑ ΤΟΥ ΚΕΤΣΕΤΖΟΓΛΟΥ..

ΕΦτασε η μέρα λοιπόν. Η όμορφη Τούμπα. Όσο πλησιάζει η ώρα θα ζηλεύω που δεν θα είμαι εκεί. Ποτέ δεν θα ξεχάσω την πρώτη εκδρομή. Που μπήκαμε στο 10 και φύγαμε στο 47 με ψηλά το κεφάλι. 2-2 πρεμιέρα 1987. Τα δύο γκολ τα είδαμε. Άλλες εποχές. Οποιος ήθελε πήγαινε με δική του ευθύνη. Tώρα μόνο… “κρυφοχριστιανοί" και δημοσιογράφοι.
Μεγάλη έδρα η Τούμπα αλλά από την δεκαετία του 90 και μετά πάντα κάτι περίεργο πρέπει να γίνει για να χάσει η ΑΕΚ. Δεν εννοώ διαιτησία, που κι αυτή έχει παίξει ρόλο. Αλλά πάντα κάτι κουφό. Την μία με δυο απευθείας φάουλ, την άλλη με δύο γκολ του… αριστερού μπακ του ΠΑΟΚ, την παράλλη με χειρουργείο… Σε κάθε περίπτωση ένα είναι το δεδομένο. Για την ΑΕΚ έχει πάψει η Τούμπα να είναι φόβητρο. Κι όσο γεμάτη και καυτή να είναι σήμερα θα μοιάζει… άδεια εκκλησία μπροστά σε εκείνη την βραδιά του ημιτελικού του 2011 που η ΑΕΚ ανέβαλλε την… μεγαλύτερη μετακίνηση οπαδών στην Ελλάδα. Το τελευταίο ματς με τον ΠΑΟΚ που παρακολούθησα από κοντά μέσα στην Τούμπα και ειλικρινά ήταν από τις πιο εύκολες νίκες που έχω δει εκεί μέσα. Και δεν έχω δει λίγες.

Η ΑΕΚ είχε κερδίσει εκείνο το ματς από το… πρώτο λεπτό κι ας έβαλε το γκολ της νίκης και της πρόκρισης με τον Δέλλα στο δεύτερο ημίχρονο. Ήταν τόσο άριστα προετοιμασμένη και αριστοτεχνικά στημένη μέσα στο γήπεδο που δεν υπήρχε περίπτωση να χάσει με τίποτα και απλά περίμενε την κατάλληλη φάση για να κερδίσει κιόλας. Όλα άψογα. Απολάμβανα την ομάδα από ψηλά, από τα δημοσιογραφικά που παρεμπιπτόντως είναι από τα πιο φιλόξενα στην Ελλάδα. Δεν είναι πλάκα αλλά η αλήθεια. Η φιλοξενία είναι πάντα άψογη. Όπως είναι βέβαια και στο ΟΑΚΑ. ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ.

Σήμερα λοιπόν περιμένουμε αποδείξεις. Είναι το πρώτο παιχνίδι πρωταθλήματος μετά από δύο χρόνια και… βάλε που η ΑΕΚ δεν μπαίνει στο γήπεδο ως φαβορί, παρεμπιπτόντως πληρώνει ΤΡΟΜΕΡΑ ΚΑΛΑ ως αουτσάιντερ, το πρώτο εκτός έδρας ντέρμπι, το πρώτο ματς που δεν θα έχει την ευθύνη να κάνει αυτή το παιχνίδι. Αν ο ΠΑΟΚ κατέβει με 3-5-2, το σύστημα που παίζει σχεδόν σε όλα τα ματς από τον ερχομό του Τούντορ, τότε αξίζει τον κόπο να αλλάξει ο Τράι το 4-2-3-1 που παίζει από τότε που ανέλαβε με το 4-3-3 που έχει δοκιμαστεί πολύ λίγο αυτά τα χρόνια. Ο ΠΑΟΚ θα έχει ενισχυμένο άξονα και έχει λογική λοιπόν να προσαρμοστεί η ΑΕΚ. Να μαζέψει περισσότερο κόσμο και αυτή στον άξονα. Αυτό που δεν πρέπει να κάνει είναι να κλειστεί πίσω. Αν ο ΠΑΟΚ βάλει την ΑΕΚ στην περιοχή πιστεύω πως θα σκοράρει και τα πράγματα θα είναι πάρα πολύ δύσκολα. Και βέβαια σήμερα είναι το πρώτο μεγάλο κρας τεστ για τον τερματοφύλακα και για την αμυνα της ΑΕΚ. Περιμένουμε αποδείξεις. Και ονόματα. Γερά παιδιά. Με τη νίκη.

Δεν υπάρχουν σχόλια:

ΟΤΙ ΘΕΛΕΤΕ ΕΔΩ....

ΑΕΚ Σ ΑΓΑΠΩ !!

Ο ΝΤΕΜΗΣ ΦΩΝΑΖΕΙ ΑΕΚ..ΟΛΕ..

ΚΙΤΡΙΝΟΜΑΥΡΑ ΣΥΝΘΗΜΑΤΑ !!

AEK-QPR 3-0 ΓΙΑ ΝΑ ΘΥΜΟΥΝΤΑΙ ΟΙ ΠΑΛΙΟΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΑΘΑΙΝΟΥΝ ΟΙ ΝΕΩΤΕΡΟΙ..

O NTEMHΣ ΣΦΥΡΑΕΙ ΑΕΚ !!

ΜΙΑ ΑΓΑΠΗ ΕΧΩ ΣΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ...

ΑΓΙΑ ΣΟΦΙΑ..ΤΟ ΜΕΓΑ ΜΟΝΑΣΤΗΡΙ..

ΑΓΙΑ  ΣΟΦΙΑ..ΤΟ ΜΕΓΑ ΜΟΝΑΣΤΗΡΙ..
29 MAIOY 1453 ΚΩΝ-ΠΟΛΗ - 20-7-1974 ΚΥΠΡΟΣ ΜΕΡΕΣ ΜΝΗΝΗΣ ΚΑΙ ΙΣΤΟΡΙΑΣ..ΔΕΝ ΞΕΧΝΩ..!!

ANΤΩΝΗΣ ΚΑΙ ΑΝΤΩΝΙΑ ΟΙ ΦΑΝΑΤΙΚΟΙ ΑΕΚΤΖΗΔΕΣ

ΕΔΩ Ο ΝΤΕΜΗΣ..ΛΕΕΙ ΑΕΚ !!

ΜΙΑ ΙΣΤΟΡΙΚΗ ΜΠΛΟΥΖΑ THΣ ΑΕΚΑΡΑΣ ΜΑΣ.....

ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΤΗΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑΣ Ο ΣΤΑΜΑΤΗΣ ΑΠΕΡΓΗΣ ΕΝΑΣ ΑΓΝΟΣ ΦΙΛΑΘΛΟΣ ΑΠΟ ΑΘΗΝΑ ΚΑΙ ΦΙΛΟΣ ΤΟΥ ΣΥΝΔ.

ΣΤΟ  ΚΕΝΤΡΟ ΤΗΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑΣ Ο ΣΤΑΜΑΤΗΣ ΑΠΕΡΓΗΣ ΕΝΑΣ ΑΓΝΟΣ ΦΙΛΑΘΛΟΣ ΑΠΟ ΑΘΗΝΑ  ΚΑΙ ΦΙΛΟΣ ΤΟΥ ΣΥΝΔ.
ΔΕΞΙΑ ..ΤΑΚΗΣ ΚΑΣΠΑΡΗΣ ΚΑΙ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΚΩΣΤΑΣ ΧΑΤΖΗΚΩΣΤΑΣ

MIA AΠΟ ΤΙΣ ΜΠΛΟΥΖΕΣ ΜΑΣ..

Η ΚΛΑΣΙΚΗ ΜΑΣ...

ΤΑ ΦΙΛΑΡΑΚΙΑ ΜΑΣ..

AΛΛΗ ΜΙΑ ΜΠΛΟΥΖΑ ΜΑΣ..

Η ΟΠΑΔΙΚΗ...ΜΑΥΡΗ Ή ΚΙΤΡΙΝΗ ΚΑΙ ΜΕ ΣΧΕΔΙΑ ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΑ..

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ..VIDEO ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗΜΕΝΗ ΜΑΣ ΟΜΑΔΑ

ΔΙΑΦΟΡΑ VIDEO ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΑΞΕΧΑΣΤΑ ΠΑΙΓΝΙΔΙΑ..ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗΜΕΝΗ ΜΑΣ ΟΜΑΔΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΤΕ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΣΑΣ..

Η ΒΑΣΙΛΙΣΣΑ !!

AEKΑΡΑ MIA ZΩΗ..

Η ΝΕΑ ΜΑΣ ΜΠΛΟΥΖΑ..ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ ΣΤΟ BLOG ΜΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΤΗΣ..!! ΣΤΕΛΛΟΥΜΕ ΠΑΝΤΟΥ..

ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΜΕΓΕΘΗ( ΚΑΙ ΠΑΙΔΙΚΑ ) ΚΑΙ ΣΕ ΦΟΥΤΕΡ..