AEKΑΡΑ ΜΙΑ ΖΩΗ...ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΝΟΜΑΤΑ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΘΑ ΜΕΙΝΟΥΜΕ

AEKΑΡΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΝΟΜΑΤΑ..

Πέμπτη, Νοεμβρίου 19, 2015

ΑΛΩΣΕ ΤΗΝ ΡΩΣΣΙΑ !!

Η προέλαση της ΑΕΚ σε Ελλάδα και Ευρώπη συνεχίζεται με τους παίκτες του Ντράγκαν Σάκοτα να πετυχαίνουν μια σπουδαία νίκη επί της Κράσνι Οκτιάμπρ στην παράταση, απαντώντας της με το «ίδιο νόμισμα» για την ήττα στην πρεμιέρα. Πλέον, με 4-2 νίκες, η Ένωση βρίσκεται μιαν ανάσα από την πρόκριση στους «32» του Eurocup. Η νίκη, βέβαια, θα μπορούσε να είχε χαθεί από τον απίθανο Ντι Τζέι Κούπερ (με 42 στο ράνκινγκ), αλλά και «φαλτσοσφυρίγματα» στο τελευταίο δίλεπτο της κανονικής διάρκειας, ωστόσο ο συγκλονιστικός Λουκάς με συμπαραστάτες τους Χέρστον (κυρίως στη γ’ περίοδο) και τον Καλαμπόκη (κυρίως στην παράταση) έδωσαν στην ΑΕΚ ακόμη ένα «διπλό». Στα αξιοσημείωτα, φυσικά, και η επανεμφάνιση του Φιλ Σκραμπ, που αγωνίστηκε σε ολόκληρη την γ’ περίοδο.
Το ματς
Η ΑΕΚ είδε άλλη μία αντίπαλο της να ξεκινά καλύτερα το ματς και 90’’ μετά το τζάμπολ το σκορ ήταν 6-0. Δύο τρίποντα του Ντούσαν την κράτησαν σε κοντινή απόσταση με τους Ρώσους όμως, με 8-0 σερί, να ανοίγουν πολύ εύκολα ξανά τη διαφορά (18-8) στο 7’ και να ολοκληρώνιυν το α’ δεκάλεπτο στο +8 (22-14).
Στη β’ περίοδο, η ΑΕΚ μπήκε «γκαζωμένη» (με την παρουσία Κάρτερ, Μιλόσεβιτς και Νώντα) και με πρωταγωνιστή τον Λουκά ολοκλήρωσε ένα σερί 8 αναπάντητων πόντων, φτάνοντας τη διαφορά στο -2 (22-20) στο 12’. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν όμως ένα φόλοου του Μαυροειδή έφερε το ματς στα ίσα (26-26) στο 15’,ενώ, στο 18’, ένα καλάθι του Κάρτερ έδωσε για πρώτη φορά προβάδισμα (29-30) στην Ένωση, που πήγε προηγούμενη στα αποδυτήρια (33-34).
Η ΑΕΚ μπήκε φουριόζα και στη γ’ περίοδο, χτίζοντας, στο τρίλεπτο, διαφορά 7 πόντων (35-42) με τον Σκραμπ να πετυχαίνει 2 σουτ με το «καλημέρα». Ο Μαυροκεφαλίδης ήταν «εκεί», ο Χέρστον δεν σταματιόταν και οι κιτρινόμαυροι στο 16’ βρέθηκαν στο +8 (42-50). Με 12 πόντους σε 8 λεπτά, ο Αμερικανός φόργουορντ πήγε τη διαφορά στο +11 (46-57) κσι οι Ρώσοι μείωσαν στους 9 στο τέλος του δεκαλέπτου (48-57).
Στη ξεκίνημα της δ’ περιόδου, η Κράσνι πλησιάσε στους 4 (53-57) και δύο απίστευτα κολλητά τρίποντα του Κούπερ στο 36 εξανέμισαν τη διαφορά (63-64). Ο Μιλόσεβιτς έκανε «μεγάλη» άμυνα, ο Λουκάς σκόραρε και ο Κούπερ πέτυχε ένα «τρίποντο αλά Κάρι», ισοφαρίζοντας (66-66), 2’ πριν τη λήξη.
Το φινάλε ήταν δραματικό με τους διαιτητές να τα σφυρίζουν όλα ανάποδα. Οι Ρώσοι προσπέρασαν 52’’ πριν το τέλος, σε φάση που είχε προηγηθεί φάουλ στον Λουκά, ο οποίος ισοφάρισε 19’’ πριν το τέλος και κακώς δεν του δόθηκε και βολή, ενώ ο Κούπερ έχασε το τελευταίο τρίποντο (κι ενώ είχε προηγηθεί επιθετικό στον Παπαντωνίου).
Στην παράταση, η ΑΕΚ πέτυχε 4 πόντους με Λουκά και Καλαμπόκη στο πρώτο δίλεπτο (70-74), η Κράσνι ισοφάρισε στο 43’ με 3 πόντους του Κούπερ, ο Χέρστον απάντησε με κάρφωμα (74-76) και ο Κούπερ ξαναισοφάρισε στα 37’’ πριν το τέλος. Ο Μαυροκεφαλίδης σκόραρε με γκολ-φαουλ στα 23’’(76-79). Οι Ρώσοι έχασαν την επίθεση, ο Λουκάς έβαλε 2 βολές, ο Κούπερ μείωσε άμεσα (78-81) και ο Καλαμπόκης με μία βολή έκανε το τελικό 78-82.
Δεκάλεπτα: 22-14, 33-34, 48-57, 70-70, 78-82 παρ.
Κράσνι Οκτιαμπρ: Τκατσένκο 2, Κούπερ 27 (11 ρ, 8 ασ), Ζαμάνσκι, Ζάιτσεφ 4, Σοκόλοφ 8, Χάμιλτον 16 (9 ρ), Κορσακόφ, Μπουγκαένκο, Βοΐτιουκ 2, Τζόνσον 17 (8 ρ), Γκουίν 2.
ΑΕΚ: Παπαντωνίου (4 ασ), Σάκοτα 6, Άτιτς, Χέρστον 16 (5/8 2π), Μιλόσεβιτς 11 (9 ρ), Σκραμπ 4, Μαυροκεφαλίδης 28 (8/8 1π, 10ρ), Κάρτερ 6, Κατσίβελης 2, Καλαμπόκης 3, Μαυροειδής 6, Ουόρεν.

Δεν υπάρχουν σχόλια:

ΟΤΙ ΘΕΛΕΤΕ ΕΔΩ....

ΑΕΚ Σ ΑΓΑΠΩ !!

Ο ΝΤΕΜΗΣ ΦΩΝΑΖΕΙ ΑΕΚ..ΟΛΕ..

ΚΙΤΡΙΝΟΜΑΥΡΑ ΣΥΝΘΗΜΑΤΑ !!

AEK-QPR 3-0 ΓΙΑ ΝΑ ΘΥΜΟΥΝΤΑΙ ΟΙ ΠΑΛΙΟΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΑΘΑΙΝΟΥΝ ΟΙ ΝΕΩΤΕΡΟΙ..

O NTEMHΣ ΣΦΥΡΑΕΙ ΑΕΚ !!

ΜΙΑ ΑΓΑΠΗ ΕΧΩ ΣΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ...

ΑΓΙΑ ΣΟΦΙΑ..ΤΟ ΜΕΓΑ ΜΟΝΑΣΤΗΡΙ..

ΑΓΙΑ  ΣΟΦΙΑ..ΤΟ ΜΕΓΑ ΜΟΝΑΣΤΗΡΙ..
29 MAIOY 1453 ΚΩΝ-ΠΟΛΗ - 20-7-1974 ΚΥΠΡΟΣ ΜΕΡΕΣ ΜΝΗΝΗΣ ΚΑΙ ΙΣΤΟΡΙΑΣ..ΔΕΝ ΞΕΧΝΩ..!!

ANΤΩΝΗΣ ΚΑΙ ΑΝΤΩΝΙΑ ΟΙ ΦΑΝΑΤΙΚΟΙ ΑΕΚΤΖΗΔΕΣ

ΕΔΩ Ο ΝΤΕΜΗΣ..ΛΕΕΙ ΑΕΚ !!

ΜΙΑ ΙΣΤΟΡΙΚΗ ΜΠΛΟΥΖΑ THΣ ΑΕΚΑΡΑΣ ΜΑΣ.....

ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΤΗΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑΣ Ο ΣΤΑΜΑΤΗΣ ΑΠΕΡΓΗΣ ΕΝΑΣ ΑΓΝΟΣ ΦΙΛΑΘΛΟΣ ΑΠΟ ΑΘΗΝΑ ΚΑΙ ΦΙΛΟΣ ΤΟΥ ΣΥΝΔ.

ΣΤΟ  ΚΕΝΤΡΟ ΤΗΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑΣ Ο ΣΤΑΜΑΤΗΣ ΑΠΕΡΓΗΣ ΕΝΑΣ ΑΓΝΟΣ ΦΙΛΑΘΛΟΣ ΑΠΟ ΑΘΗΝΑ  ΚΑΙ ΦΙΛΟΣ ΤΟΥ ΣΥΝΔ.
ΔΕΞΙΑ ..ΤΑΚΗΣ ΚΑΣΠΑΡΗΣ ΚΑΙ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΚΩΣΤΑΣ ΧΑΤΖΗΚΩΣΤΑΣ

MIA AΠΟ ΤΙΣ ΜΠΛΟΥΖΕΣ ΜΑΣ..

Η ΚΛΑΣΙΚΗ ΜΑΣ...

ΤΑ ΦΙΛΑΡΑΚΙΑ ΜΑΣ..

AΛΛΗ ΜΙΑ ΜΠΛΟΥΖΑ ΜΑΣ..

Η ΟΠΑΔΙΚΗ...ΜΑΥΡΗ Ή ΚΙΤΡΙΝΗ ΚΑΙ ΜΕ ΣΧΕΔΙΑ ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΑ..

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ..VIDEO ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗΜΕΝΗ ΜΑΣ ΟΜΑΔΑ

ΔΙΑΦΟΡΑ VIDEO ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΑΞΕΧΑΣΤΑ ΠΑΙΓΝΙΔΙΑ..ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗΜΕΝΗ ΜΑΣ ΟΜΑΔΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΤΕ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΣΑΣ..

Η ΒΑΣΙΛΙΣΣΑ !!

AEKΑΡΑ MIA ZΩΗ..

Η ΝΕΑ ΜΑΣ ΜΠΛΟΥΖΑ..ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ ΣΤΟ BLOG ΜΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΤΗΣ..!! ΣΤΕΛΛΟΥΜΕ ΠΑΝΤΟΥ..

ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΜΕΓΕΘΗ( ΚΑΙ ΠΑΙΔΙΚΑ ) ΚΑΙ ΣΕ ΦΟΥΤΕΡ..