AEKΑΡΑ ΜΙΑ ΖΩΗ...ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΝΟΜΑΤΑ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΘΑ ΜΕΙΝΟΥΜΕ

AEKΑΡΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΝΟΜΑΤΑ..

Δευτέρα, Φεβρουαρίου 19, 2018

ΠΡΟΧΩΡΑΜΕ !!

Μια ισοπεδωτική ΑΕΚ και ένας… ισοπεδωτικός Βράνιες καθάρισαν για πλάκα την Ξάνθη με 4-0, κάνοντας μια γερή προπόνηση λίγες ημέρες πριν την μεγάλη ρεβάνς στο Κίεβο με τη Ντιναμό Κιέβου και αναγκάζοντας τον κόσμο να παραληρεί και να ζητά ΚΑΙ πρόκριση στους «16» του Europa League ΚΑΙ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ! Η Ένωση, είχε απόλυτο πρωταγωνιστή και MVP τον Όγκνιεν Βράνιες που σημείωσε χατ-τρικ και έγινε ο μοναδικός σέντερ μπακ στην ιστορία της Α’ Εθνικής που πετυχαίνει κάτι τέτοιο, σε ένα ματς που τελείωσε από το… ημίχρονο, με την ομάδα να κάνει διαχείριση στην επανάληψη κατεβάζοντας ταχύτητα.
Η ΑΕΚ δεν αντιμετώπισε συνολικά το παραμικρό πρόβλημα αμυντικά απέναντι στους Ακρίτες και μάλιστα κατάφερε να ξεπεράσει και τα… φαλτσοσφυρίγματα του διαιτητή Διαμαντόπουλου, ο οποίος επιχείρησε να κλέψει την παράσταση στο πρώτο τετράλεπτο κλείνοντας τα μάτια σε δύο καταφανέστατα πέναλτι, αλλά δεν… μπόρεσε. Η ΑΕΚ ήταν πραγματικά ασταμάτητη, σκόραρε τρία γκολ με τον Βράνιες (το πρώτο από θέση οφ-σάιντ), ενώ το τέταρτο ήρθε από τον δεύτερο κορυφαίο του ματς Τάσο Μπακασέτα (είχε δύο ασίστ), ο οποίος επιβεβαίωσε και σήμερα την εξαιρετική αγωνιστική κατάσταση στην οποία βρίσκεται.
Παράσταση για έναν ρόλο ήταν το πρώτο ημίχρονο στο ΟΑΚΑ, με μια ΑΕΚ καταιγιστική να μπαίνει «εκρηκτικά» στο ματς και να ισοπεδώνει την ανήμπορη να αντιδράσει Ξάνθη. Η Ένωση, ξεκινώντας με 4-4-1-1, τους Λάζαρο – Μπακασέτα στα άκρα και τους Αραούχο – Λιβάγια στην γραμμή κρούσης, ήταν ασταμάτητη και θα μπορούσε στο 4’ να βρίσκεται μπροστά στο σκορ (ακόμα και με 2-0) αν ο Διαμαντόπουλος δεν έκλεινε τα μάτια όχι σε μια, αλλά σε δύο καθαρές παραβάσεις πέναλτι. Τα… φαλτσορφυρίγματα του διαιτητή πάντως, δεν έδειξαν να επηρεάζουν ιδιαίτερα τους παίκτες του Χιμένεθ οι οποίοι μπήκαν απόλυτα συγκεντρωμένοι στο ματς και ήξεραν καλά τι πρέπει να κάνουν. Και το έκαναν! Το 1-0 έρχεται στο 5’, όταν από φάουλ του Γκάλο και κεφαλιά του Τσιγκρίνσκι η μπάλα φτάνει στον Βράνιες που νικά από κοντά τον Ζίφκοβιτς, βάζοντας φωτιά στο ΟΑΚΑ (με τον Βόσνιο πάντως να είναι σε θέση οφ-σάιντ). Ο μονόλογος της ΑΕΚ έγινε ακόμα πιο έντονος από εκεί και πέρα, με την ομάδα να ασκεί ασφυκτικό πρέσινγκ στον αντίπαλο, να πιέζει και στο 19’ να φτάνει στο 2-0 και πάλι με τον Βράνιες. Αυτή την φορά ο Μπακασέτας, που για ακόμα ένα ματς ήταν εξαιρετικός στα άκρα, εκτέλεσε το κόρνερ και ο Βόσνιος κομάντο με κεφαλιά – κανονιά σημείωσε το δεύτερο προσωπικό του γκολ, τρέχοντας να τον πανηγυρίσει αγκαλιά με τον Μανόλο Χιμένεθ. Η ΑΕΚ και ο Βράνιες δεν σταμάτησαν εκεί, αφού στο 33’ ο Όγκνιεν πέτυχε και πάλι με κεφαλιά χατ-τρικ, αυτή την φορά από σέντρα του Μπακασέτα, με τον κόσμο να τον αποθεώνει και εκείνος να ανταποδίδει σε ένα ονειρικό πρώτο ημίχρονο για τον ίδιο και την ομάδα. Το 4-0 που ήταν σκορ ημιχρόνου για την ασταμάτητη ΑΕΚ ήρθε στο 44’, με τον Μπακασέτα να μετατρέπεται από δημιουργός σε εκτελεστής, αξιοποιώντας ιδανικά την σέντρα του Γκάλο, γράφοντας το 4-0! Ήταν ένα 45λεπτο με ολοκληρωτικό ποδόσφαιρο για την Ένωση, που έβγαλε φάσεις από άξονα και άκρα, κυκλοφόρησε υπέροχα την μπάλα και με κορυφαίους τους Βράνιες (χατ-τρικ) – Μπακασέτα (δύο ασίστ – ένα γκολ) έφτασε το σκορ στο 4-0!

Το δεύτερο ημίχρονο κύλησε σαφώς σε… άλλους ρυθμούς, με την ΑΕΚ έχοντας το 4-0 από το πρώτο ημίχρονο και σκεπτόμενη την ρεβάνς της Πέμπτης με την Ντιναμό στο Κίεβο, να κατεβάζει ταχύτητα. Σαφέστατα, η ομάδα του Χιμένεθ ήταν εκείνη που ήλεγχε απόλυτα την κατάσταση, ήταν αυτή που έψαξε και πέμπτο γκολ με τον Βράνιες να… πλησιάζει το καρέ σε δύο περιπτώσεις, αλλά ήταν προφανές πως στο μυαλό όλων ήταν και στη διαχείριση. Άλλωστε και ο Μανόλο Χιμένεθ προχώρησε γρήγορα – γρήγορα σε αλλαγές, βγάζοντας στο 60’ τον Μπακασέτα και στο 65’ τον Σιμόες για να τους δώσει ανάσες, ενώ στο 70’ αντικαταστάθηκε και ο Λάζαρος. Η ΑΕΚ πάντως δεν έχασε τη διάθεση της, κυκλοφόρησε την μπάλα και απείλησε σε δύο τρεις περιπτώσεις, ολοκληρώνοντας το παιχνίδι με πάνω από 15 τελικές προσπάθειες, δείχνοντας θέληση και πάθος απέναντι σε έναν αντίπαλο που υποτάχθηκε στην ανωτερότητα των παικτών του Χιμένεθ.
ΑΕΚ: Τσιντώτας, Γκάλο, Βράνιες, Τσιγκρίνσκι, Χουλτ, Σιμόες (65’ Αϊντάρεβιτς), Μοράν, Χριστοδουλόπουλος (70’ Γιακουμάκης), Λιβάγια, Μπακασέτας (59’ Κλωναρίδης), Αραούχο.

Δεν υπάρχουν σχόλια:

ΟΤΙ ΘΕΛΕΤΕ ΕΔΩ....

ΑΕΚ Σ ΑΓΑΠΩ !!

Ο ΝΤΕΜΗΣ ΦΩΝΑΖΕΙ ΑΕΚ..ΟΛΕ..

ΚΙΤΡΙΝΟΜΑΥΡΑ ΣΥΝΘΗΜΑΤΑ !!

AEK-QPR 3-0 ΓΙΑ ΝΑ ΘΥΜΟΥΝΤΑΙ ΟΙ ΠΑΛΙΟΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΑΘΑΙΝΟΥΝ ΟΙ ΝΕΩΤΕΡΟΙ..

O NTEMHΣ ΣΦΥΡΑΕΙ ΑΕΚ !!

ΜΙΑ ΑΓΑΠΗ ΕΧΩ ΣΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ...

ΑΓΙΑ ΣΟΦΙΑ..ΤΟ ΜΕΓΑ ΜΟΝΑΣΤΗΡΙ..

ΑΓΙΑ  ΣΟΦΙΑ..ΤΟ ΜΕΓΑ ΜΟΝΑΣΤΗΡΙ..
29 MAIOY 1453 ΚΩΝ-ΠΟΛΗ - 20-7-1974 ΚΥΠΡΟΣ ΜΕΡΕΣ ΜΝΗΝΗΣ ΚΑΙ ΙΣΤΟΡΙΑΣ..ΔΕΝ ΞΕΧΝΩ..!!

ANΤΩΝΗΣ ΚΑΙ ΑΝΤΩΝΙΑ ΟΙ ΦΑΝΑΤΙΚΟΙ ΑΕΚΤΖΗΔΕΣ

ΕΔΩ Ο ΝΤΕΜΗΣ..ΛΕΕΙ ΑΕΚ !!

ΜΙΑ ΙΣΤΟΡΙΚΗ ΜΠΛΟΥΖΑ THΣ ΑΕΚΑΡΑΣ ΜΑΣ.....

ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΤΗΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑΣ Ο ΣΤΑΜΑΤΗΣ ΑΠΕΡΓΗΣ ΕΝΑΣ ΑΓΝΟΣ ΦΙΛΑΘΛΟΣ ΑΠΟ ΑΘΗΝΑ ΚΑΙ ΦΙΛΟΣ ΤΟΥ ΣΥΝΔ.

ΣΤΟ  ΚΕΝΤΡΟ ΤΗΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑΣ Ο ΣΤΑΜΑΤΗΣ ΑΠΕΡΓΗΣ ΕΝΑΣ ΑΓΝΟΣ ΦΙΛΑΘΛΟΣ ΑΠΟ ΑΘΗΝΑ  ΚΑΙ ΦΙΛΟΣ ΤΟΥ ΣΥΝΔ.
ΔΕΞΙΑ ..ΤΑΚΗΣ ΚΑΣΠΑΡΗΣ ΚΑΙ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΚΩΣΤΑΣ ΧΑΤΖΗΚΩΣΤΑΣ

MIA AΠΟ ΤΙΣ ΜΠΛΟΥΖΕΣ ΜΑΣ..

Η ΚΛΑΣΙΚΗ ΜΑΣ...

ΤΑ ΦΙΛΑΡΑΚΙΑ ΜΑΣ..

AΛΛΗ ΜΙΑ ΜΠΛΟΥΖΑ ΜΑΣ..

Η ΟΠΑΔΙΚΗ...ΜΑΥΡΗ Ή ΚΙΤΡΙΝΗ ΚΑΙ ΜΕ ΣΧΕΔΙΑ ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΑ..

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ..VIDEO ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗΜΕΝΗ ΜΑΣ ΟΜΑΔΑ

ΔΙΑΦΟΡΑ VIDEO ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΑΞΕΧΑΣΤΑ ΠΑΙΓΝΙΔΙΑ..ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗΜΕΝΗ ΜΑΣ ΟΜΑΔΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΤΕ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΣΑΣ..

Η ΒΑΣΙΛΙΣΣΑ !!

AEKΑΡΑ MIA ZΩΗ..

Η ΝΕΑ ΜΑΣ ΜΠΛΟΥΖΑ..ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ ΣΤΟ BLOG ΜΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΤΗΣ..!! ΣΤΕΛΛΟΥΜΕ ΠΑΝΤΟΥ..

ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΜΕΓΕΘΗ( ΚΑΙ ΠΑΙΔΙΚΑ ) ΚΑΙ ΣΕ ΦΟΥΤΕΡ..