AEKΑΡΑ ΜΙΑ ΖΩΗ...ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΝΟΜΑΤΑ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΘΑ ΜΕΙΝΟΥΜΕ

AEKΑΡΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΝΟΜΑΤΑ..

Παρασκευή, Φεβρουαρίου 16, 2018

ΜΠΟΡΟΥΣΑΜΕ ΝΙΚΗ !!

Αυτή η ατσάλινη ΑΕΚ δεν χάνει ποτέ! Κόντρα σε θεούς και δαίμονες και στον… ανεκδιήγητο Ντελ Σέρο που τα έβλεπε όλα Ντιναμό, η Ένωση ήρθε ισόπαλη 1-1 κρατώντας το αήττητο και τις ελπίδες της για πρόκριση εν όψει της ρεβάνς στο Κίεβο. Οι Ουκρανοί εκμεταλλεύτηκαν τη μια και μοναδική αδράνεια του Μπακάκη και της κιτρινόμαυρης άμυνας ανοίγοντας το σκορ, ενώ το γκολ που έψαχνε η ΑΕΚ και το οποίο δικαιούνταν 100% ήρθε στο 80’ με τον Αϊντάρεβιτς, ένα λεπτό μετά την είσοδο του στο ματς! Η ΑΕΚ ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση της στην επανάληψη σφυροκοπώντας τη Ντιναμό μετά την είσοδο του Λάζαρου που έφτιαξε το γκολ και γενικά έκανε άνω – κάτω την αντίπαλη άμυνα μοιάζοντας ασταμάτητος. Η Ένωση θα μπορούσε ξεκάθαρα να φέρει τα πάνω κάτω και να κάνει την ολική ανατροπή αν ήταν λίγο πιο τυχερή στην τελική εκτέλεση και αν φυσικά δεν έπεφτε πάνω στον Μπόικο που με δύσκολες επεμβάσεις, όπως αυτή στο φάουλ του Γκάλο, κράτησε όρθια τη Ντιναμό. Όπως και να’ χει, το τελικό 1-1, μα κυρίως το τρομερό πάθος και η θέληση για ανατροπή που έβγαλε η ΑΕΚ στην επανάληψη, έπεισαν τους πάντες πως όλα είναι ανοιχτά εν όψει της ρεβάνς στο Κίεβο, με τους 45.000 Ενωσίτες στην εξέδρα που δημιούργησαν εκπληκτική ατμόσφαιρα να ζητούν την πρόκριση μέσα στην Ουκρανία. Να σημειώσουμε πως καθοριστικό ρόλο, ως αρνητικός πρωταγωνιστής, έπαιξε στο ματς ο διαιτητής Κάρλος Ντελ Σέρο από την Ισπανία που έβλεπε όλες τις 50-50 φάσεις Ντιναμό, ενώ τα πιο σοβαρά λάθη έχουν να κάνουν με τον πειθαρχικό έλεγχο και την μη αποβολή του Γκαρμάς, ο οποίος γλιτώνει τη δεύτερη κίτρινη σε τουλάχιστον τρεις περιπτώσεις.
Με 4-4-1-1, τον Λιβάγια πίσω από τον Γιακουμάκη και τους Μπακασέτα – Κλωναρίδη στα άκρα ξεκίνησε η ΑΕΚ στο παιχνίδι. Οι ποδοσφαιριστές του Χιμένεθ μπήκαν με πρόθεση να πιέσουν ψηλά και να δημιουργήσουν προβλήματα στην ανασταλτική λειτουργία του αντιπάλου, παιχνίδι που φάνηκε να… βγαίνει στην ομάδα τουλάχιστον στο πρώτο τέταρτο, όπου η τετράδα μεσοεπιθετικά ήταν κινητική και δημιουργούσε ρήγματα. Οι Ουκρανοί από την πλευρά τους ήταν φανερό πως είχαν πρόθεση να πάνε το ματς σε χαμηλό τέμπο και με μηδενικό ρίσκο να ψάξουν την ευκαιρία τους. Τη βρήκαν στο 19’, όταν από καθαρά προσωπικό λάθος και αδράνεια του Μπακάκη ο Γκονζάλες γύρισε παράλληλα και ο Τσιγκάνκοφ με πλασέ έκανε το 0-1 κόντρα στην ροή του αγώνα παγώνοντας το ΟΑΚΑ. Αυτό το γκολ… αποσυντόνισε την ΑΕΚ, η οποία από εκεί και πέρα όχι μόνο είχε να ξεπεράσει την αναποδιά του 0-1, αλλά και έναν σφικτό αντίπαλο όπως η Ντιναμό που έκανε άμυνα στο μισό γήπεδο και δεν άφηνε χώρους. Η Ένωση έβαλε σε κάποια διαστήματα την μπάλα κάτω, την άλλαξε με ταχύτητα αλλά της έλειψε η γρήγορη σκέψη στην τελική πάσα και στην… εκτέλεση. Η ΑΕΚ δημιούργησε δύο-τρεις επικίνδυνες καταστάσεις στα καρέ του Μπόικο που ωστόσο δεν τελείωσαν όπως έπρεπε, με αποτέλεσμα η ομάδα να μην απειλήσει ουσιαστικά. Στο πρώτο ημίχρονο υπήρξαν και δύο-τρία σφυρίγματα του Ντελ Τόρο που σηκώνουν κουβέντα, με τον διαιτητή να χάνει τον πειθαρχικό έλεγχο βγάζοντας δύο κάρτες σε Λιβάγια – Βράνιες (χάνουν την ρεβάνς) τραβηγμένες, ενώ χαρίστηκε στους Ουκρανούς σε τουλάχιστον δύο περιπτώσεις. Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων υπήρξε και ένα κράτημα στον Λιβάγια μέσα στην περιοχή από τον Κατσερίντι όπου ο Ντελ Τόρο θα μπορούσε να δώσει πέναλτι, αλλά έδειξε παίζετε…

Με την ΑΕΚ να μπαίνει με το πόδι πατημένο στο… γκάζι, κάνοντας δύο γρήγορες – γρήγορες αλλαγές ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο. Η είσοδος των Λάζαρου – Αραούχο ήταν φανερό πως έδωσαν άλλη ώθηση στην Ένωση που έκλεισε τους Ουκρανούς στο μισό γήπεδο και προσπάθησε να τρυπήσει το ταμπούρι της Ντιναμό με γρήγορο passinggame. Στο 57’ ο Λάζαρος είχε σημαντική ευκαιρία με σουτ όπου η μπάλα έφυγε λίγο άουτ, ενώ ο ίδιος παίκτης που με την κλασική του κίνηση από αριστερά δημιούργησε πολλά ρήγματα, κέρδισε φάουλ σε καλή θέση αλλά η εκτέλεση του σταμάτησε σε κεφάλι αμυντικού. Η ΑΕΚ δεν σταμάτησε να ασκεί πίεση ψηλά και να παίζει στα… κόκκινα, απέναντι σε μια Ντιναμό που προσπαθούσε πάντα να παγώσει τον ρυθμό παίζοντας σκληρά υπό την ανοχή του Ντελ Τόρο. Είναι χαρακτηριστικό πως ο διαιτητής χαρίστηκε σε τουλάχιστον τρεις ξεκάθαρες περιπτώσεις δεύτερη κίτρινη στον Γκαρμάς ο οποίος έμοιαζε να έχει… ασυλία μέχρι που στο 78’ αντικαταστάθηκε ολοκληρώνοντας χωρίς να αποβληθεί το ματς. Την ίδια ώρα, η ΑΕΚ είχε προλάβει να απειλήσει με δύο εξαιρετικές εκτελέσεις φάουλ του Γκάλο και του Λάζαρου οι οποίες σταμάτησαν πάνω στον ανίκητο μέχρι εκείνη την στιγμή Μπόικο. Ο γκολκίπερ της Ντιναμό… λύγισε, εν τέλει, στο 80’ με την ΑΕΚ επιτέλους να βρίσκει το γκολ που έψαχνε και το οποίο δικαιούνταν 100% με τον Άστριτ Αϊντάρεβιτς, ένα λεπτό μετά την είσοδο του στο ματς! Ήταν ένα ωραίο γέμισμα του άπιαστου Λάζαρου, με τον Σουηδό να βρίσκεται στο δεύτερο δοκάρι και με κεφαλιά να κάνει το 1-1 βάζοντας φωτιά στο ΟΑΚΑ! Η ΑΕΚ με την ώθηση του κόσμου και με την ορμή του 1-1 προσπάθησε από εκεί και πέρα να φτάσει σε ολική ανατροπή ωστόσο οι Ουκρανοί με νύχια και με δόντια κράτησαν την ισοπαλία…
ΑΕΚ: Μπάρκας, Γκάλο, Βράνιες, Λαμπρόπουλος, Μπακάκης, Σιμόες, Γαλανόπουλος (79’ Αϊντάρεβιτς), Μπακασέτας, Λιβάγια, Κλωναρίδης (51’ Χριστοδουλόπουλος), Γιακουμάκης (58’ Αραούχο).

Δεν υπάρχουν σχόλια:

ΟΤΙ ΘΕΛΕΤΕ ΕΔΩ....

ΑΕΚ Σ ΑΓΑΠΩ !!

Ο ΝΤΕΜΗΣ ΦΩΝΑΖΕΙ ΑΕΚ..ΟΛΕ..

ΚΙΤΡΙΝΟΜΑΥΡΑ ΣΥΝΘΗΜΑΤΑ !!

AEK-QPR 3-0 ΓΙΑ ΝΑ ΘΥΜΟΥΝΤΑΙ ΟΙ ΠΑΛΙΟΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΑΘΑΙΝΟΥΝ ΟΙ ΝΕΩΤΕΡΟΙ..

O NTEMHΣ ΣΦΥΡΑΕΙ ΑΕΚ !!

ΜΙΑ ΑΓΑΠΗ ΕΧΩ ΣΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ...

ΑΓΙΑ ΣΟΦΙΑ..ΤΟ ΜΕΓΑ ΜΟΝΑΣΤΗΡΙ..

ΑΓΙΑ  ΣΟΦΙΑ..ΤΟ ΜΕΓΑ ΜΟΝΑΣΤΗΡΙ..
29 MAIOY 1453 ΚΩΝ-ΠΟΛΗ - 20-7-1974 ΚΥΠΡΟΣ ΜΕΡΕΣ ΜΝΗΝΗΣ ΚΑΙ ΙΣΤΟΡΙΑΣ..ΔΕΝ ΞΕΧΝΩ..!!

ANΤΩΝΗΣ ΚΑΙ ΑΝΤΩΝΙΑ ΟΙ ΦΑΝΑΤΙΚΟΙ ΑΕΚΤΖΗΔΕΣ

ΕΔΩ Ο ΝΤΕΜΗΣ..ΛΕΕΙ ΑΕΚ !!

ΜΙΑ ΙΣΤΟΡΙΚΗ ΜΠΛΟΥΖΑ THΣ ΑΕΚΑΡΑΣ ΜΑΣ.....

ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΤΗΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑΣ Ο ΣΤΑΜΑΤΗΣ ΑΠΕΡΓΗΣ ΕΝΑΣ ΑΓΝΟΣ ΦΙΛΑΘΛΟΣ ΑΠΟ ΑΘΗΝΑ ΚΑΙ ΦΙΛΟΣ ΤΟΥ ΣΥΝΔ.

ΣΤΟ  ΚΕΝΤΡΟ ΤΗΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑΣ Ο ΣΤΑΜΑΤΗΣ ΑΠΕΡΓΗΣ ΕΝΑΣ ΑΓΝΟΣ ΦΙΛΑΘΛΟΣ ΑΠΟ ΑΘΗΝΑ  ΚΑΙ ΦΙΛΟΣ ΤΟΥ ΣΥΝΔ.
ΔΕΞΙΑ ..ΤΑΚΗΣ ΚΑΣΠΑΡΗΣ ΚΑΙ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΚΩΣΤΑΣ ΧΑΤΖΗΚΩΣΤΑΣ

MIA AΠΟ ΤΙΣ ΜΠΛΟΥΖΕΣ ΜΑΣ..

Η ΚΛΑΣΙΚΗ ΜΑΣ...

ΤΑ ΦΙΛΑΡΑΚΙΑ ΜΑΣ..

AΛΛΗ ΜΙΑ ΜΠΛΟΥΖΑ ΜΑΣ..

Η ΟΠΑΔΙΚΗ...ΜΑΥΡΗ Ή ΚΙΤΡΙΝΗ ΚΑΙ ΜΕ ΣΧΕΔΙΑ ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΑ..

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ..VIDEO ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗΜΕΝΗ ΜΑΣ ΟΜΑΔΑ

ΔΙΑΦΟΡΑ VIDEO ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΑΞΕΧΑΣΤΑ ΠΑΙΓΝΙΔΙΑ..ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗΜΕΝΗ ΜΑΣ ΟΜΑΔΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΤΕ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΣΑΣ..

Η ΒΑΣΙΛΙΣΣΑ !!

AEKΑΡΑ MIA ZΩΗ..

Η ΝΕΑ ΜΑΣ ΜΠΛΟΥΖΑ..ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ ΣΤΟ BLOG ΜΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΤΗΣ..!! ΣΤΕΛΛΟΥΜΕ ΠΑΝΤΟΥ..

ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΜΕΓΕΘΗ( ΚΑΙ ΠΑΙΔΙΚΑ ) ΚΑΙ ΣΕ ΦΟΥΤΕΡ..